رویداد ایده‌آزاد چیست؟

رویداد ایده‌آزاد اسباب‌بازی به‌منظور گردهمایی طراحان، تولیدکنندگان، دست‌اندکاران، صاحب‌نظران و علاقه‌مندان این حوزۀ اقتصادی- فرهنگی در بهار سال 1398 برگزار خواهد شد. رویداد ایده‌آزاد بهانه‌ای است تا طراحان و ایده‌پردازان عرصۀ اسباب‌بازی بتوانند در یک تعامل سازنده، بستر رشد و پویایی صنعت اسباب‌بازی را بیش از پیش در کشور عزیزمان ایران، فراهم کنند و برای بالندگی این صنعت فرهنگی بزرگ در ایران گام‌های امیدبخشی بردارند.

صورت مسئلۀ ایده‌آزاد اسباب‌بازی چیست؟

در هر دوره از ایده‌آزاد یک صورت مسئله اصلی و چند صورت‌مسئله فرعی مطرح است که برای ایده‌پردازان طرح می‌شود و ایشان در راستای پاسخ به این صورت‌مسئله ایده‌های خود را به رویداد ارسال می‌کنند. صورت مسئلۀ این دوره به شرح زیر است:

«چگونه می‌توان با سقف پنجاه میلیون تومان سرمایه اولیه در صنعت اسباب‌بازی، محصولی تولید کرد که ضمن توجه ویژه به مقوله فرهنگ و پیشینۀ فرهنگی ایران، بتواند پس از گذشت 18 ماه از تولید، با توجه به شرایط اقتصادی کشور، دست‌کم پنج‌هزارعدد از آن به فروش برسد یا گردشی معادل 300 میلیون تومان ایجاد کند (تذکر! در سرمایه اولیه، سرمایه درگردش را محاسبه نکنید)».

صورت‌مسئله‌های تخصصی‌تر که توسط حامیان اعلام خواهد شد متعاقباً به اطلاع طراحان خواهد رسید.

چرا باید در رویداد ایده‌آزاد شرکت کنم؟

ایده‌آزاد رویدادی است فرهنگی-ترویجی که می‌تواند برای ایده‌پردازان جنبه اقتصادی داشته باشد. بنابراین شرکت در رویداد ایده‌آزاد برای طراحان و ایده‌پردازان علاوه بر اینکه می‌تواند باعث شناسایی و شناساندن فرصت‌های شغلی و ارتباطی بسیار مفید باشد، می‌تواند در صورت برتری ایده‌ها به فرصتی اقتصادی تبدیل شود که در وهله اول به صورت دریافت جایزه و کمک هزینه تولید و در ادامه جذب سرمایه از سوی تولیدکنندگان و دست‌اندرکاران این صنعت باشد.

ایده چیست؟

ایده یا به‌عبارت فارسی «انگاره» در حقیقت یک طرح ذهنی است. شاید بتوان ایده‌پردازی را اولین گام برای حل یک مشکل یا برآورده‌کردن یک نیاز دانست. به‌عبارت دیگر ایده، ساده‌ترین راه‌حلی است که آدمی برای حل یک مسأله یا نیاز، به آن فکر می‌کند. به بیان دیگر، ایده مبتنی بر تفکری است که به این سئوالات پاسخ دهد: چه کنیم؟ چرا؟ چگونه؟ برای چه کسانی؟ پیش‌نیازها چیست؟ در یک تعریف ساده، هرآنچه برای حل یک مسئله، به ذهن می‌رسد را ایده می‌گویند، صرف نظر از این‌که به چه میزان عملی، کاربردی و یا منطقی باشد.
انگاره، فکر یا پیشنهاد جدید و باارزشی است که هنوز تبدیل به محصول و یا کسب و کار نشده است.

ایده‌آزاد برای پرورش ایده ای که دارم و تبدیل آن به یک کسب و کار سودآور چه امکاناتی در اختیارم قرار می‌دهد؟

ایده‌آزاد فرصتی برای شما فراهم می‌آورد تا انگاره‌های خود را پرورش دهید و به جمع ایده‌های برتر برسید. سپس در کلاس‌های آموزشی که برایتان در نظر گرفته‌ایم به‌صورت رایگان شرکت کنید تا بتوانید ایده‌تان را بهتر ارائه کنید و داوران و سرمایه‌گذاران را مجاب کنید که ایده شما ایده برتر است. ما برایتان سرمایه‌گذار و مشاور پیدا می‌کنیم تا با کمک حامیان رویداد ایده‌تان را به یک کسب و کار دانش بنیان و درآمدزا تبدیل کنید.

چه ایده‌هایی می‌توانند در ایده‌آزاد اسباب‌بازی شرکت کنند؟

تمام ایده‌هایی که به کارآفرینی در حوزۀ اسباب‌بازی مرتبط می‌شوند می‌توانند در این رویداد شرکت کنند. اما برای بازی‌ها (که مستقل از اسباب‌بازی‌ها هستند) جایگاهی درنظر گرفته نشده است.

چه ایده‌هایی شانس بیشتری برای برگزیده‌شدن دارند؟

برگزیده‌شدن یا نشدن یک ایده در مرحله اول، تا زمان اعلام نتایج بررسی ایده‌های ارسالی توسط کمیته علمی، مشخص نیست. با این حال با توجه به صورت مسئله مطرح شده در ایده‌آزاد اسباب بازی، ایده‌هایی که دارای شرایط زیر باشند شانس بیشتری دارند:

– نوآورانه و قابل اجرا باشند.
– جنبه های فرهنگی و آموزشی بیشتری را پوشش دهند.
– دارای یک طرح تجاری کسب و کار اولیه باشند. یعنی به صورت مختصر روش کلی تجاری سازی ایده مطرح شده باشد.

وضعیت مالکیت معنوی ایده‌ها در این رویداد چگونه است؟

مالکیت معنوی برای ایده‌های اولیه و خام تعریف نمی‌شود. مطابق قوانین ثبت اختراع و طرح کشوری و جهانی، یک ایده برای ثبت باید به طرح قابل اجرا، اختراع یا محصول قابل ارائه تبدیل شود. ایده‌آزاد اطلاعات و آموزش لازم برای تبدیل ایده‌های شما به طرح‌های قابل اجرا و محصول قابل ثبت را در کنار یک فضای امن و سریع جهت عملی شدن ایده‌های شما فراهم می‌آورد. این مجموعه برنامه‌های ایده‌آزاد، بهترین راه برای حفظ مالکیت معنوی ایده‌های شما را در عمل ارائه می‌کند و در ضمن برگزاری یک دوره آموزشی ثبت ایده و مالکیت فکری ایده‌های منتخب را در طی مراحل ثبت در شورای نظارت بر اسباب‌بازی حمایت خواهد کرد.

رویداد ایده‌آزاد از آنجا که در ادبیات ثبت طرح‌های صنعتی، به نوعی افشاء محسوب می‌شود، بر این نکته تأکید دارد که همگی طرح‌ها و ایده‌ها پیش از ارائه در روز رویداد مراحل ثبت را گذرانده باشند.

در صورتیکه ایدۀ من ثبت نشده باشد، آیا می‌توانم آنرا به ایده بازار ارسال کنم؟

برای طی مراحل اولیه نیازی نیست ایده ثبت شده باشد. اما همانطور که می‌دانید ثبت ایده‌ها در شورای نظارت بر اسباب‌بازی دلیلی بر کیفیت طرح‌ها است؛ بنابراین این موضوع می‌تواند یک امتیاز برای شما محسوب شود اما در صورتیکه ایده شما ثبت نشده باشد و در صورتیکه جزء منتخبین رویداد باشد، می‌توانید آنرا پیش از روز رویداد با حمایت ایده‌آزاد ثبت کنید.

ایده‌‍‌های منتخب چگونه مورد تقدیر قرار می‌گیرند؟
ایده‌آزاد محل ارائه ایده ها و طرح ها است و چه تقدیر و جایزه‌ای بهتر از این که یک ایده مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار بگیرد و به سمت تولید قدم بردارد. در این دوره از ایده‌آزاد ایده های منتخب شانس این را خواهند داشت که طی یک تفاهم نامه مابین کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و طراح، فرایند تولید را در مرکز سرگرمی سازنده کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان شروع کنند.
ایده های برتر در صورتیکه ثبت نشده باشند به صورت رایگان در شورای نظارت بر اسباب بازی ثبت خواهند شد.
40 ایده پرداز منتخب به صورت رایگان در دوره های آموزشی شرکت خواهند کرد.