به نام خدای مهربان

فراخوان سومین رویداد ایده آزاد

اداره کل سرگرمی­‌های سازنده و بازی­های رایانه‌­ای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، سومین رویداد ملی ایده‌­آزاد اسباب­‌بازی را به­‌منظور گردهمایی طراحان، تولیدکنندگان، دست‌­اندکاران، صاحب‌نظران و علاقه‌­مندان حوزۀ اقتصادی-فرهنگی در بهار سال 1399 با همکاری موسسۀ چهارباغ برگزار خواهد کرد. رویداد ملی ایده­آزاد بهانه‌­ای است تا طراحان و ایده‌­پردازان عرصۀ اسباب‌­بازی بتوانند در یک تعامل سازنده، بستر رشد و پویایی صنعت اسباب­‌بازی را بیش از پیش در کشور عزیزمان ایران، فراهم کنند و برای بالندگی این صنعت فرهنگی بزرگ در ایران گام­‌های امیدبخشی بردارند.

 رویداد ایده­‌آزاد با هدف شناسایی استعدادها و خلاقیت­‌های جوانان و کمک به رشد و هدایت و نمایاندن قابلیت­‌ها و ایده­‌های نو در صنعت نوپای اسباب­‌بازی برگزار می‌شود. سومین رویداد ملی ایده‌­آزاد کانون دارای بخش‌­های متفاوتی در حوزه بازی‌­های رومیزی، اسباب­‌بازی و کالاپردازی (مرچندایزینگ) خواهد بود.

نحوه ثبت نام ایده‌­پردازان و طراحان

به مناسبت چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقالب شکوهمند ایران در بازه زمانی 15 بهمن 1398 تا 25 اسفند 1398 با مراجعه به وبگاه رویداد ملی ایده آزاد و مطالعه شرایط عمومی اقدام به پیش ثبت ­نام خواهند کرد. طراحان باید فرم­‌های مربوطه را پر کنند و تصاویر لازم را در تارنمای رویداد بارگذاری کنند. این بازه زمانی در نظر گرفته شده تمدید نخواهد شد. حضور طراحان در جلسه توجیهی نیمه دوم فروردین ماه 1398 در محل مرکز آفرینش­‌های فرهنگی – هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان (حجاب) الزامی است و عدم حضور شرکت­کنندگان به منزله انصراف از ادامه مسیر رویداد تلقی خواهد شد.

در جلسه توجیهی، داوران، مربیان و شرکت‌­کنندگان درباره صورت مسئله­‌های این رویداد، شیوه­‌نامه، نحوه تعامل طراحان، تولیدکنندگان و سرمایه‌­گذاران و مسیر تجربه ایده آزادهای گذشته اطلاع‌­رسانی و راهنمایی خواهند کرد.

گزینش ایده­‌ها

در این مرحله از میان ایده­‌های بارگذاری شده در تارنمای رویداد از تاریخ 21 اسفند ماه 98 تا 20 فروردین 99 ، ایده‌­هایی که از نظر هیئت انتخاب، قابلیت ارتقاء، تکمیل و ارائه به بازار را داشته باشند، انتخاب شده و به مرحله بعد راه خواهند یافت. انتظار می‌­رود از میان ایده‌­های رسیده دست کم چهل ایده به مرحله بعد راه پیداکنند. کمیته علمی متشکل از داوران شورای نظارت بر اسباب­‌بازی، 5 داور تخصصی و برخی تولیدکنندگان اسباب‌­بازی ایران، ایده‌­های برگزیده را در یک جلسه داوری انتخاب خواهند کرد. مهم­ترین عامل موفقیت هر ایده نزدیکی ایده به بازار هدف از نظر سرمایه‌­گذاران وتولیدکنندگان است که مؤلفه­‌های درنظر گرفته شده برای غربالگری اولیه ایده­‌ها را می‌توانید در بخش نمایش جزئیات گزینش ایده‌ها مطالعه کنید.

توان‌­افزایی صاحبان ایده و ارتقای ایده‌­ها

برای ایده­‌پردازان منتخب سومین رویداد ملی ایده آزاد اسباب‌­بازی به مدت یک ماه در مرکز آفرینش­‌های فرهنگی- هنری کانون در خیابان حجاب تهران آموزش‌­هایی در نظر گرفته شده است. این دوره از سی‌­ا­م فروردین ماه 1399 آغاز و تا بیستم اردیبهشت ماه ادامه خواهد داشت. در این دوره، ایده‌­پردازان و طراحان، فرایند تکمیل ایده و مراحل بازی‌­آزمایی طرح‌­های خود را زیرنظر مربیان و تولیدکنندگان اسباب‌­بازی طی خواهند کرد. یک دورۀ آموزشی در چهار سرفصل حقوق مالکیت فکری، نگارش طرح، کسب وکار تجاری، ارائه شفاهی و ارائه تصویری برای برگزیدگان مرحلۀ گزینش اید‌‌‌‌‌‌ه‌­ها نیز برگزار خواهد شد. جزئیات و سرفصل‌­های آموزشی را می­توانید از طریق صفحه کلاس‌­های آموزشی تارنمای رویداد مشاهده کنید. در پایان دوره آموزشی یک ارائه خلاصه از شرکت‌کنندگان دریافت خواهد شد که مبنای انتخاب، بیست ایده برتر مرحله بعد خواهد بود.

کارگاه‌­های آموزشی رویداد ملی ایده­‌آزاد ویژه ایده‌­پردازان منتخب در اردیبهشت و خرداد ماه سال 1399در مرکز آفرینش­های فرهنگی – هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان برگزار خواهد شد. در پایان، بیست ایده منتخب برای ارائه در روز رویداد 10 ایده صرفاً در فضای بازی­‌آزمایی رویداد و10 ایده دیگر به‌­صورت شفاهی در حضور تولیدکنندگان و سرمایه­‌گذاران انتخاب خواهد شد.

برگزاری رویداد

ارائه اید‌‌ه‌­پردازان در روز رویداد در دو بخش باز‌‌‌‌ی­‌آزمایی و ارائه شفاهی خواهد بود. در بخش ارائه شفاهی، ایده­پردازان در سه مرحله، طرح‌­های خود را برای حاضران در سالن ارائه خواهند کرد.

الف) ارائه شفاهی صاحب ایده: مدت زمان این بخش 6 دقیقه است که در این زمان، صاحب ایده باید با استفاده از فایل ارائه شده به دبیرخانه، ایده خود را ارائه می­‌کند. صاحب ایده باید در ارائه خود، افزون بر مشخص‌­کردن کلیات ایده برای حاضران و داوران، طرح توجیهی اقتصادی مناسبی برای ایده خود ارائه می­دهد. علاقه­مندان جزئیات این مراسم را می‌­توانند از طریق صفحه روز رویداد پیگیری کنند.

ب) پرسش و پاسخ شرکت­کنندگان: در این بخش، صاحب ایده در مدت زمان 6 دقیقه فقط به سه سوال شرکت­کنندگان در رویداد پاسخ می‌­دهد. مدیریت زمان این بخش بر عهده صاحب ایده است

ج) پرسش و پاسخ داوران: در این بخش، صاحب ایده در مدت زمان 6 دقیقه باید به پرسش‌­های داوران و تولیدکنندگان اسباب‌بازی پاسخ دهد. در نهایت 10 ایده منتخب در روز برگزاری رویداد توسط داوران معرفی خواهد شد. از صاحبان ایده‌­ها تقدیر به عمل خواهد آمد.

تولید و تجاری سازی

اداره کل سرگرمی‌­های سازنده و بازی­‌های رایانه‌­ای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ایده­‌های منتخب را در شورای تولید، بررسی و در صورت دارا بودن شرایط، اقدام به تولید ایده‌­های برگزیده خواهد کرد. طراحان می‌­توانند پس از برگزاری رویداد و تعیین اولویت­‌های کانون، ضمن عقد قرارداد و ایجاد فضای مشارکت، فرایند تجاری­سازی ایده­‌های خود را در مرکز سرگرمی­های سازنده زیرنظر کارشناسان این مرکز سپری کنند.

دبیرخانه سومین رویداد ملی ایده آزاد